Medzinárodné folklórne festivaly:
 
1972 Poľsko 1974 Maďarsko, Nemecko 1975 Bulharsko
1976 Ukrajina 1979 Rakúsko 1980 Maďarsko
1983 Juhoslávia 1984 Maďarsko 1987 Francúzsko, Švajčiarsko
1991 Kanada 1992 Rakúsko 1993 Chorvátsko, Anglicko
1995 Taliansko 1996 Fínsko 1997 Švajčiarsko, Chorvátsko
1998 Turecko 1999 Maroko 2001 Nemecko
2005 Bulharsko 2006 Portugalsko, Srbsko 2007 Taliansko
2008 Kanada 2009 Česká republika 2010 Česká republika, Taliansko
2011 Taliansko 2012 Ukrajina 2014 Macedónsko, Poľsko
2015 Chorvátsko, Maďarsko 2016 Bulharsko, Taliansko 2017 Česká republika
2018 Maďarsko, Rakúsko Srbsko 2019 Poľsko  
     
     


Poľsko - Zielona Góra 2019

V dňoch 6. – 13. júla 2019 sa členovia súboru Vienok a tanečnej skupiny Staré vínko zúčastnili festivalu FACES OF TRADITION v Poľsku v meste Zielona Góra.
Ubytovaní sme boli v peknom hoteli Pod Dębem v meste Zielona Gora. Na úvod festivalu dňa 7.7. nás prijali županka - Elżbieta Anna Polak a riaditeľku festivalu – Izabela Kumor Pilarczyk v meste Ochla. Naša sprievodkyňa Urszula Polit, ktorá hovorila po nemecky prišla až druhý deň, ale celý festival sa o nás perfektne starala. Dokonca nás obdarovala krásnym darčekom. Nakoľko sme na tanec „Varajkový“ zabudli zbaliť z domu varešky, pred vystúpením utekala do najbližšieho obchodu a varešky nám kúpila. Festival bol súťažný. V meste Ochla súťažila naša hudba a speváčka Veronika Kovačičová. Hudba aj Veronika získali krásne druhé miesto. V Ochle bol aj jarmok remesiel, naša tanečná škola a rôzne hry a zábavky. Naši rodičia sa predviedli v areáli ako skúsení slovenskí kuchári. Varili makové šúľance. Každý účastník festival mal možnosť prezentovať niektorú z pochúťok svojej krajiny. Zatiaľ čo pri ostatných stánkoch už mali dovarené a pojedené, pri našom stole bola šóra záujemcov o naše makové šúľance. Boli fakt výborné. Vienok sa predviedol svojim súťažným tanečno–hudobným program v divadle meste Zielona gora. Program trval 45 minút a obsahoval tance od východu po západ, čiže prierez celým Slovenskom. V programe účinkovali dve generácie, deti a ich rodičia a samozrejme ľudová hudba. Hoci jeden z porotcov, ktorý program hodnotil mal rôzne výhrady k nášmu programu, Vienok získal 1. miesto. Taktiež sme tancovali na pódiách v partnerských mestách festivalu Lagow a Bojadla.Festival sa ukončil galaprogramom v miestnom amfiteátri, na ktorom účinkovali súbory z Ukrajiny, Poľska, Rumunska, Litvy a Kazachstanu. Festival bol vynikajúci a sme veľmi radi, že sme sa ho mohli zúčastniť.

   


Maďarsko - Makó 2018

Opätovne sme sa rozhodli navštíviť Country-Wandering Festival.
Od 18. do 23. júla 2018 sme boli opäť ubytovaní v Pulitzer József hostel v Makó, odkiaľ sme vyrážali na vystúpenia.
Najprv sme išli do Cserkeszőlő, kde sme sa všetci, samozrejme, pred aj po vystúpení okúpali, tentokrát v krytých bazénoch, nakoľko bolo chladno a popŕchalo.
Ďalšie vystúpenie bolo v Kelebii, kde nás prijal primátor mesta. Cez voľný deň sme decká vzali na ich starú známu "opičiu dráhu", kde sa patrične vyšantili a unavili. Naša sprievodkyňa, ktorá hovorila anglicky nám bola tentokrát veľmi nápomocná a všetci si prišli na svoje.
Tretie vystúpenie bolo taktiež v Cserkeszőlő. Na kúpanie to najprv nevyzeralo, ale nakoniec sa vyčasilo a na záver nášho pobytu sme si užili bazény do sýtosti.
Vedeli sme do čoho ideme, takže nás už nič neprekvapilo, ale stačilo. Zbohom Makó.


Rakúsko - Klagenfurt 2018

Na pozvanie detského folklórneho súboru z Klagenfurtu sme sa v dňoch 12. až 15. júla 2018 zúčastnili milého festivalu s názvom "Deti stavajú mosty medzi ľuďmi a krajinami" v meste Klagenfurt nad Wörthersee v Rakúsku.
Absolvovali sme vystúpenia v centre Svätého Ruprechta, na Starom námestí v centre Klagenfurtu, na nádvorí radnice mesta a pri vodopáde "Divokých kameňov" v Galizii.
Okrem toho nás prijal prezident Korutánska v "Erbovej sále" radnice, mali sme prehliadku mesta aj so sprievodkyňou a zaujímavým výkladom, vyšli sme až hore na vyhliadkovú vežu tzv. "Pyramidekogel". Najviac sa deťom páčila zmrzlinová party v zmrzlinárni Tutti-frutti, kde nás vedúci súboru pán Helmut Palko pozval dvakrát na super zmrzlinu.
Jediné čo sa nám nepodarilo, bolo kúpať sa v jazere Wörthersee, nakoľko sa ochladilo. Namiesto toho sme navštívili "Minimundus“, kde sme strávili dve hodiny prehliadkou miniatúr stavieb, budov a iných zaujímavostí z celého sveta. Miestny súbor aj s vedúcim sa o nás perfektne staral a tak sa tešíme, že im to budeme môcť oplatiť na festivale v Bratislave, kam sme súbor recipročne pozvali. 


Srbsko - Kysáč 2018

V dňoch 22. až 25. júna 2018 sme sa zúčastnili 25. ročníka detského festivalu "Zlatá brána". Pozvanie sme dostali od detského folklórneho súboru Vienok z Kysáča, malého mesta vedľa Nového Sadu vo Vojvodine. Bývali sme v rodinách u členov súboru Vienok.
Prvé vystúpenie bolo na nádvorí Základnej školy Ľudovíta Štúra, na zámku Zlatej brány spolu sú súborom Radosť z Trenčína. Večer nasledovala zábava v kultúrnom centre pri našej ľudovej hudbe.
Druhé vystúpenie tiež na nádvorí bolo súčasťou galakoncertu, na ktorom účinkovalo množstvo slovenských súborov z Vojvodiny, ktoré už roky udržujú slovenské kultúrne tradície v Srbsku.
Okrem vystúpení sme videli mesto Nový sad v sprievode Aničky Berédiovej, talentovanej speváčky zo súťaže "Zem spieva". Veľmi zaujímavý bol aj Etnodom v Kysači. V pondelok pred odchodom domov sme sa okúpali v Aquaparku v Báčskom Petrovci.
Česká republika - Praha 2017

Praha - 19. ročník medzinárodného festivalu národov, národnostných menším a etník pod názvom „Praha srdce národů" sa konal v dňoch 25. - 28. 5. 2017. Vienok absolvoval vystúpenia na Staromestskom a Václavskom námestí, krojovaný sprievod mestom, tanečnú školu na roztancovanom námestí, klenotnicu krásy - prehliadku krojov a tradičných odevov, spievanie v kostole Najsvätejšieho Salvátora a galaprogram v Divadle na Vinohradoch.


Česká republika - Kunovice 2017

Kunovice – 24. ročník medzinárodného festivalu folklórnych súborov sa konal 14. – 18. 6. 2017. V rámci festivalu účinkoval Vienok na námestiach v Kunoviciach, Uherskom Hradišti a v Starom Měste. V Kunoviciach v amfiteátri mal veľký úspech aj náš gastro-stánok so slovenskými špecialitami - pirohami a makovou štrúdľou. Simonka Móroczová s pomocou dievčat a chlapcov so súboru, spolu s Andrejom Vladykom starším, piekli a varili o dušu.


Taliansko - Riccione 2016

Po piatich rokoch sme opätovne oslovili organizáciu SOPRAVISTA, ktorá zastrešuje festivaly v Taliansku. V mestách Rimini a Riccione sme boli už v rokoch 2010 a 2011 a tak sme sa rozhodli to zopakovať. V dňoch 22.- 26. 9. sme sa zúčastnili festivalu v Riccione, ubytovaní sme boli v hoteli SAN MARINO. Absolvovali sme dve vystúpenia na námestí pred budovou "Palazzo del Turismo", zúčastnili sme festivalovej diskotéky, otváracieho ceremoniálu, sprievodu mestom, ochutnávky talianských syrov a nápojov. Taktiež sme súťažili v stavaní hradov z piesku na pláži, kde sme si zatancovali aj v rytme zumby. Na festivale boli kolektívy z Poľska, Marocca, Litvy, Maďarska, Estónska a samozrejme šesť súborov z Bulharska. Hlavná organizátorka Svetlana Rumenova je Bulharka, tak prevaha bulharských súborov rôznych žánrov je namieste. Z dvoma z nich sme boli ubytovaní v hoteli. Dala sa pri nich dobre držať diéta, nakoľko na raňajkách nám často veľa toho nezostalo. More nám to však všetko vynahradilo, hoci v septembri už nebolo najteplejšie, ale nám to nevadilo a všetci sme sa cítili výborne.


Bulharsko - Černomorec 2016

Nakoľko už dlhé roky nemáme šťastie na lukratívne pozvánky na zahraničné festivaly v pravom slova zmysle, organizujeme si výlety do zahraničia spojené s vystúpeniami podľa vlastného výberu. Tak sme sa v roku 2016 rozhodli navštíviť Bulharsko, mesto Černomorec. Ponuku sme získali od našej priateľky Darinky Mladenovovej. S jej pomocou sme si zorganizovali oddychový zahraničný zájazd - od 5. do 14. júla 2016 - s niekoľkými vystúpeniami, množstvom voľného času stráveneho pri mori. Nechýbal ani výlet do Burgasu a výlet loďou spojený s návštevou Sozopolu. Hlavné vystúpenie bolo na námestí v Černomorci, jedno vystúpenie bolo v reštauráci, kde sme sa stravovali a jedno improvizované v plavkách na pláži na brehu mora. Tým sme prilákali množstvo záujemcov o naše záverečné vystúpenie, ktoré bolo v záhrade v penzióne, kde sme boli ubytovaní. Darinke ďakujeme a odporúčame všetkým, čo by to chceli absolvovať po nás, bolo to super.


Chorvátsko 2015

V dňoch 19. až 23. augusta sme absolvovali druhý zahraničný zájazd, tentokrát v Chorvátsku, v meste Crikvenica, a to Medzinárodný folklórny festival Adriatica Folk Fest 2015.
Festivalu sa zúčastnili skupiny z Turecka, Litvy a Poľska a na naše počudovanie aj ďalšie tri kolektívy zo Slovenska - Bukovinka, Kyčera a Tarka. Namiesto troch vystúpení sme mali len dve, nakoľko pršalo, ale o to lepšia bola zábava v jedálni s prevahou slovenských piesní a tancov.
More bolo príjemné a vystúpenia v Crikvenici úspešné. Mesto Novi Vinodolski, kde malo byť tretie vystúpenie, sme si boli len pozrieť.
Maďarsko 2015

V dňoch 8. až 13. júla 2015 sme sa zúčastnili festivalu s názvom County-Wandering Festival Hungary. Ubytovaní sme boli v  meste Makó v Pulitzer József hosteli.
Absolvovali sme tri vystúpenia - dve v Cserkeszőlő spojené s kúpaním na termálnom kúpalisku a jedno v meste Királyhegyes spojené s prijatím u primátora mesta. Okrem toho sme navštívili miestne kúpalisko v meste Makó, aj zábavný park so zaujímavými atrakciami pre menšie aj väčšie deti.
Spolu s nami boli na zájazde naši noví kamaráti - muzikanti z FS Kopa z Myjavy.
Tanečná škola a večerné diskotéky v telocvični hostela boli pre deti zaujímavé a nezabudnuteľné. Svedčia o tom aj fotografie zo zájazdu. Na festivale boli ešte tanečníci z Poľska a Estónska a tak rôzne polky v programe mali prevahu.
Poľsko 2014

Organizačný výbor IX. Medzinárodného festivalu "Podlaskie spotkania" rozhodol o akreditácii súboru Vienok na festivale v Poľsku v dňoch 29. 7. až 5. 8. 2014. Tak sa nám pošťastilo v tomto roku byť až na dvoch zahraničných zájazdoch.
Na festivale sme absolvovali 5 vystúpení v mestách regiónu Podlaskie a to: Szepietowo, Brańsk, Wysokie Mazowieckie, Boćki a Ciechanowiec.
Na festivale boli aj súbory z Bieloruska, Ruska, Srbska, Poľska a Taiwanu.
Macedónsko 2014

Na základe pozvania macedónskeho súboru "Jonce Hristovski" zo Skopje sme sa zúčastnili V. Medzinárodného festivalu folklórnych súborov "Gazi Baba" v meste Skopje v júli 2014.
Absolvovali sme 3 vystúpenia, navštívili sme múzeum Matky Terezy, boli sme na výlete na "Matke", prijal nás aj starosta mestskej časti Gazi Baba.
Na festivale boli okrem nás a domáceho súboru aj súbor "Šáteček" z Česka, zo Slovinska súbor "Vidovo" a z Bulharska súbor "Detelini".
Ukrajina 2012

Na základe pozvania ukrajinského súboru, s ktorým sa Vienok stretol v Taliansku sme sa zúčastnili VII. Medzinárodného festivalu detských folklórnych súborov "Barvinkove Kruzhalo" v meste Vinnytsya na Ukrajine v máji 2012.Stretnutie s priateľmi z iných súborov, na fotke tanečník z Ukrajiny.
Taliansko - Riccione (Rimini) 2011

Nakoľko nemáme šťastie na pozvania na zahraničné festivaly, tak sme sa rozhodli opäť navštíviť Taliansko a zúčastniť sa jedného z festivalov organizovaných kultúrnou asociáciou "Sopravista events". Tentokrát to bol V° International Festival for Folklore and Contemporary arts "Le spiagge d’Italia" v dňoch 2. - 9. 7. 2011 v meste Riccione.
Ubytovaní sme boli spolu so súborom Barvinok z Ukrajiny v hoteli Orlov v meste Rimini. Ďalšími zúčastnenými krajinami boli Bulharsko, Fínsko, Litva, Poľsko a Rusko. Tentokrát prevládali súbory z Ukrajiny - boli štyri. Program festivalu bol presne totožný s tým minuloročným, počasie však bolo parádne a tak sme sprievody absolvovali až dvakrát.
Mali sme zaujímavé zloženie našej špeciálnej festivalovej kapely: Barbora - husle, Adam - viola a náš kamarát zo Skalice Miro Buzrla - heligónka. Po minuloročných skúsenostiach sme celú hudbu so sebou nebrali a vystúpenia na námestí pred palácom kultúry sme išli na playback.
Samozrejme bolo opäť prijatie u predstaviteľa mesta, čo však opäť organizačne akosi nezvládli.
Tentokrát sme mali k moru od nášho hotela trocha dlhšiu cestu. Keďže bola sezóna v plnom prúde, nemohli sme sa zložiť na pláži kdekoľvek, ale počasie bolo vynikajúce a kúpali sme sa každý deň a veľa.
Ubytovanie bolo veľmi zaujímavé, trocha sme sa tlačili, izby boli dosť malé, a tak ten neporiadok, čo mali deti na izbách radšej nepopisujem. Veľmi nás hneď prvý deň zaujala pani Ornela, šéfka hotela, ktorá robila úplne všetko a jej zaujímavá kuchárska čiapočka všetkých okúzlila. Keď sme jej odovzdávali náš malý darček, aj sme jej zatancovali a zaspievali, tancovala a spievala s nami a bola veľmi komická a veselá.
Súbor Barvinok nás zasa zaujal svojou organizovanosťou, až prehnanou disciplinovanosťou, avšak len v jedálni a pri klasickej rozcvičke na terase hotela. Na izbách behali a búchali dverami, ako keby na Ukrajine nemali dvere. Patrične im to aj pani Helenka po rusky vysvetlila názorne ukázala.
Trocha nás trápili aj zdravotné problémy, v čom nám zasa bola vedúca z Ukrajiny veľmi nápomocná. Plánovaný výlet na "Miniatúry Talianska" sme pre chorobu viacerých detí museli zrušiť.
Úspechy na vystúpeniach hlavne v tancoch Varajkový, Myjava a Liptov boli veľké.
Šoféri opäť nesklamali a bolo s nimi naozaj fajn. Cestou domov sme sa ešte zastavili v Lignane, kde sme sa naposledy okúpali v mori a zaspomínali na dávnejšie návšetvy Talianska a pozdravili sme z autobusu hotel Mimoza. Bolo s nami veľa nových detí, veľa mladších účastníkov a myslím, že festival zvládli na výbornú. Takže ako sa hovorí, nikdy nehovor nikdy. Uvidíme, čo bude o rok.
Taliansko - Riccione 2010

V dňoch 23. - 27. 9. 2010 sme sa zúčastnili na III° International Festival for Folklore and Contemporary arts "Le spiagge d’Italia" (3. Medzinárodný festival folklóru a moderných umení "Le spiagge d’Italia") v Taliansku, v meste Riccione.
Spolu s nami boli na festivale súbory z Talianska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Ukrajiny, Maďarska, Ruska, Španielska, Švédska, Poľska, Česka a Bulharska. Boli to folklórne súbory, ale aj skupiny moderného tanca, hudobné telesá a rôzna všehochuť.
Ubytovaní sme boli spolu so súborom z Bulharska v hoteli Nelson. Bulharských súborov tu bolo dokopy až päť, nakoľko organizátorka, pani Svetlana Rumenova, žijúca v Taliansku je Bulharka.
Prvý den mal byť sprievod, ale keďže pršalo išli do sprievodu len tie najodvážnejšie kolektívy. My sme si urobili program v hoteli. V jedálni sme si zatancovali spolu s Bulharmi a tak sme si otvorili festival vo dvojici. Muzikanti potom ešte zahrali a bolo celkom veselo.
Ďalšie dva dni nasledoval festivalový programový trojhodinový kolotoč vystúpení všetkých zúčastnených krajín. Vystúpenia sa mali konať na námestí pred budovou "Palazzo del Turismo". Pretože predpoveď počasia bola nepriaznivá, všetko sa presunulo do vnútra do koncernej sály, čo bohužial celej festivalovej atmosfére ublížilo.
Samozrejme, nasledovalo prijatie u predstaviteľa mesta vicestarostu Riccione, ktorý vyzeral ako Antonio Banderas a ako keby prišiel práve zo svojej jachty (čakali sme naňho dostatočne dlho).
Pred začiatkom každého predstavenia, pretože nakoniec vôbec nepršalo, sa pred budovou konali improvizované tanečné výstupy všetkých krajín, čo sa na festivalovú atmosféru celkom aj podobalo. My sme raz dokonca tancovali len so sprievodom spevu, pretože naši muzikanti zatiaľ neprišli, a tak nám nemal kto hrať. Každá takáto improvizovaná tanečná zábava mnohých zúčastnených súborov končila bulharským kolom všetkých tanečníkov, nakoľko bulharských súborov bola prevaha, takže sme sa niekedy necítili ako na festivale v Taliansku ale v Bulharsku.
Veľké zadosťučinenie pre nás bolo však to, že sme bývali dve minúty pešo od mora. S ostatnými skupinami sme sa vlastne cez deň veľmi nestretli, lebo nebolo ani kedy, ani kde, ale more sme si užili každý deň. Hoci sme vyzerali ako blázni, pretože sme tam boli skoro sami, všetci už balili po sezóne lehátka a iné zariadenie na pláži. Ale nám to nevadilo a more spolu s vlnami, medúzami a veselým šantením všetkých sme si užili aj v neskorom jesennom čase do sýtosti.
Ubytovanie bolo parádne, mestečko veľmi pekné, deti si prešli pešiu zónu s obchodíkmi veľakrát so spevom v kroji pred aj po vystúpení, škoda, že organizátori tento potenciál tak málo využili, pretože naše vystúpenia boli na vysokej úrovni.
V deň odchodu nasledovala ešte návšteva San Marina, čo bolo pre nás taktiež veľkým zážitkom. Dostali sme pozvanie aj na rok 2011, ale asi vyskúšame zasa iný festival.


Česká republika - Rožnov 2010

V dňoch 6. až 8. augusta 2010 sa súbor Vienok zúčastnil folklórneho festivalu "Jánošíkov dukát" v Rožnove pod Radhošťem v Českej republike.
Poviete si: "Čo má Jánošík spoločné s českým Rožnovom?". To pochopí každý, kto tento zaujímavý festival navštívi. Je to totiž medzinárodný festival slovenského folklóru. V krásnom prostredí Valašského múzea v Rožnove sa každoročne stretávajú milovníci a reprezentanti slovenského folklóru nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech, Moravy a nechýbajú tu ani zahraniční hostia, napr. z Maďarska, Rumunska a Chorvátska.
Program festivalu začal v piatok večer predstavením slovenských súborov z Očovej, Krásna nad Kysucou a Prešova a vernisážou výstavy Živé kroje vo fotografii.
Pokračoval v sobotu na námestí v Rožnove, kde sa roztancovali a rozospievali všetky súbory pozvané na už dvanásty ročník festivalu.
Ďalej pokračovali ako "Rieka radosti" v sprievode z námestia až do Dreveného mestečka. V jeho areáli boli pripravené tri pódia - Pri rybníčku, Na pasienku a hlavný program prebiehal v amfiteátri. Pódia boli rozmiestnené tak, aby sa navzájom nerušili, ale pri tom boli ľahko dostupné pre všetkých návštevníkov. Súbory sa striedali vo vystúpeniach na všetkých troch pódiách.
V sobotu popoludní sa súbor Vienok predstavil medzi ostatnými detskými súbormi. Zo svojho bohatého repertoáru si vybrali tance z Lubiny a Habury. Najmä Habura mala veľký úspech, detská moderátorka programu ju zhodnotila: "To bylo dost dobrý!" a tanec z Habury sa stal zlatým klincom programu, ba priam záverečnou hymnou, na ktorú si na záver s chuťou zatancovali deti zo všetkých súborov.
V nedeľu festival vyvrcholil galaprogramom všetkých zúčastnených súborov, ktorý sa však poriadne natiahol, kvôli nepriazni počasia. Napriek dažďu a zhoršeným podmienkam všetky súbory predviedli svoj program za výdatného potlesku a podpory publika.
Bohatý a pestrý bol aj sprievodný program festivalu: výstava fotografií, stretnutie Jánošíkovcov (nositeľov priezviska Jánošík zo Slovenska a Česka), súťaž v mútení masla, malá škola tancov z Podpoľania, malá škola hry na ľudové nástroje, predaj suvenírov, CD, DVD, dni slovenskej, českej, maďarskej a poľskej kuchyne.
Pre vienkarov bola zrejme najzaujímavejšia tradičná ľudovo-umelecká výroba a jarmok remesiel ľudových výrobcov zo Slovenska, Česka a Maďarska. Na ňom si mohli Vienkari skonfrontovať svoje skúsenosti z nedávneho tábora so skutočnou zručnosťou ľudových remeselníkov. Na pamiatku z festivalu si každý účastník odniesol "pravý" rožnovský Jánošíkov dukát.
Ak budú mať Vienkari možnosť, určite sa na tento zaujímavý festival ešte vrátia.
Česká republika - Luhačovice 2009

Ako náhle DFS Vienok získal pozvanie od DFS Malé Zálesí Luhačovice na MFF Písní a tance Luhačovice 2009 neváhal sa zúčastniť, nakoľko už sme mali tú česť pred 11 rokmi zúčastniť sa tohto festivalu a už vtedy patril medzi festivaly s vysokou úrovňou.
V dňoch od 10. do 13. 9. 2009 sa roztancovala celá kolonáda v kúpeľnom meste Luhačovice a DFS Vienok pri tom samozrejme nechýbal.
Deti absolvovali celkovo 4 vystúpenia v komponovaných programoch všetkých účastníkov festivalu, medzi ktorými boli aj súbory z Litvy, Izraelu, Maďarska ale aj mnoho domácich súborov. Vienok bol neraz zlatým klincom programu.
Ďalej absolvovali sprievod mestom a vystúpenie v rámci „Roztančené kolonády“ kedy všetci účastníci tancovali naraz po celých nádherných Luhačoviciach.
Dalo by sa povedať, že asi najväčším zážitkom pre naše deti bola možnosť sa stretnúť so všetkými účastníkmi v DK Elektra, kde mali príležitosť naučiť sa tance a piesne zúčastnených súborov, ale aj naučiť naše tance a piesne ostatných. Deti sa výborne bavili, nestačilo im a po oficiálnom ukončení večera ešte rozprúdili zábavu spolu s deťmi zo súboru Kyjovjánek aj s ich výbornou kapelou natoľko, že sme ich nemohli dostať naspäť do Hotela Adamantino, kde sme boli ubytovaní.
Festivaly na Morave, či v Čechách sú pre nás vždy veľkým zážitkom, pretože u našich susedov sa cítime stále ako doma.

   


Kanada 2008

V roku 2008 sa na pozvanie SCNC - Slovak Canadian National Council a Slovak Canadian Heritage Museum (Múzeum slovensko-kanadského kultúrneho dedičstva) DFS Vienok zúčastnil zájazdu do ďalekej Kanady.
24 členov súboru Vienok vrátane štyroch muzikantov - primáš: Maroš Mikuš, kontra: Lukáš Žido, basa: Milan Maťáš, cimbal: Jaromír Chlebo a vedúci: Dana Blahová, Jana Blahová, Miroslav Hanák odletelo dňa 20. 8. 2008 z Viedne smer Kanada cez Varšavu.
Hneď po príchode bolo pár členov zadržaných ako "ako podozrivé indivíduá" ale nakoniec sa všetko vysvetlilo a dostali sme povolenie vstúpiť na územie krásnej Kanady.
Na letisku na nás čakal odvoz smer motel Mississauga - Argentia Road - Motel 6. Vyhladnutí, unavení, ale šťastní že sme v poriadku docestovali sme sa v moteli pustili do obrovských pízz, ktoré nám usporiadatelia objednali až na izbu. Dokonca jedna dievčenská izba sa nechala počuť: "To je ako v americkom filme.".
Na druhý deň sme mali zoznamovaciu "grilovačka" páarty u riaditeľky súboru Východná Slovak Dancers - Mississauga Joan Becar spolu s jej manželom Danom Becar, Dusanom Dorich, Janom Ivano a ďalšími členmi súboru Východná.
V dňoch 23. a 24. 8. 2008 sme sa zúčastnili na Slovak Heritage festivale v Markhame. Každý deň sme absolvovali po dve vystúpenia spolu so súborom Východná a Šírava, ľudová hudba hrala pod prístreškom dokonca aj v daždi a po uschnutí pódia sme opäť pokračovali. Muzikanti sa podieľali aj na ukážke "pravej slovenskej svadby" pre širokú divácku verejnosť.
Po týchto dvoch náročných dňoch sme mali chvíľku oddych, urobili sme si raňajky v tráve pred našim motelom a  podvečer sme sa išli zabaviť do Chuck and Chesse (herňa pre malé deti, ale najviac sa bavili tí starší).
Kto navštívi Kanadu, navštívi aj Niagara Falls. Vienkarom to bolo umožnené a myslím, že to bol skvelý výlet.
Večer sme sa presunuli na ďalšie vystúpenie v St. Catherines, kde sme sa predviedli v samostatnom 70-minútovom predstavení.
Po predstavení nás pohostili a ľudová hudba hrala na želanie divákom, všetko pôvodom Slovákom, ale už tých starších ročníkov. Cimbalista a basista mali dokonca svoj fanklub z ich radov (26. 8. 2008).
Vienkarské deti si vychutnali aj návštevu CNE - Canadian National exhibition. Každý si myslel, že ideme na nejakú exhibíciu, ale to zatiaľ boli kolotoče, atrakcie, kone, jedlo a iná všemožná zábava. Nakoniec sa však najviac zabávali muzikanti, ktorí po urputnom boji vyhrali každý aspoň po jednej plyšovej príšerke. (27. 8. 2008)
Ďalší deň sme si dali nácvik pred našim motelom, aj cimbal sme vytiahli von. Museli sme sa pripraviť na vystúpenie v Kostole Slovenija. (28. 8. 2008)
Na ďalšej barbecue párty u riaditeľky súboru Joan a jej rodiny, kde Mirko prevzal úlohu vedúceho viedol improvizovaný tanečný dom, organizoval zábavu pre celú spoločnosť. (29. 8. 2008)
Počas nášho výletu za veľkú mláku nemohli chýbať ani nákupy vo veľkých nákupných centrách v Mississauga- DIXIE OUTLET Mall, Sherway Garden a iné. Strhla sa veľká nákupná horúčka. Večer sme mohli ochutnať špeciality z miestnej slovenskej reštaurácie (vyprážaný syr, bryndzové halušky a segedínsky guláš). Vienkari pripravili pre hostiteľov súťaž v ľudovom tanci a milé posedenie pri cimbale. (30. 8. 2009)
Počas výletu do Toronta - Dowton sme mali možnosť vidieť Rogers Centre, Air Canada Centre, Toronto Eaton Centre (kde nákupná horúčka vyvrcholila). Na záver výletu sme sa výťahom odviezli až na vrchol CN Tower. (31. 8. 2008)
Pre vienkarov bola pripravená aj celodenná party u pána Milana Popíka - golf, bazén, trampolína, basketbal, ďalšie loptové hry, badminton a samozrejme hudba, tanec, klobásky a všetko, čo k tomu patrí. Proste super deň strávený na záhrade v Popiklande. (1. 9. 2008).
Zaujímavá bola pre nás aj návšteva Indiánskej osady, kde sme mali aj odborný výklad a prechádzku okolo krásneho jazera. Večer sme mali posledné vystúpenie spolu so súborom Východná v slovenskom Kostole sv. Cyrila a Metoda v Mississauge. Vystúpenie bolo doslova spoločné, tance Telgártske kolesá a Tance z Lubiny. Naplnili sme sálu divákmi a zožali sme veľký úspech. (2. 9. 2008)
Všetko krásne raz musí skončiť, a tak aj pre nás nadišiel čas pomaly sa začať lúčiť. Rozlúčková párty (opäť u  Joan a Dana) bola plná emócií, vymieňali sme si darčeky, naposledy sme si spolu zatancovali. (3. 9. 2008)


Taliansko - Lignano 2007

Posledný augustový týždeň v roku 2007 si DFS Vienok, pre veľký úspech z predošlého leta, zopakoval pobyt v severotalianskom Lignane neďaleko známeho letoviska Bibione.
Vedenie hotela, v ktorom Vienok strávil pár dní v auguste 2006 pri ceste z Portugalska nám vyšlo v ústrety a nemalou mierou sa tak pričinilo o zopakovanie úspešného sústredenia.
Deti absolvovali popri samozrejmom kúpaní v mori a iných plážových aktivitách aj tréningy, dve hotelové vystúpenia a jedno na otvorenej scéne priamo na pláži na námestí Marcelo D'Olivo, kde svojím vystúpením upútali obrovské množstvo ľudí a asi každého okoloidúceho turistu.
Okrem toho sme absolvovali výlet do neďalekého mestečka Portogruaro, ktoré miestni nazývajú aj malými Benátkami a svojou malebnosťou za svojím známejším súrodencom naozaj v ničom nezaostáva.
Vienok tak opäť po roku poslal do sveta výrazný a neopakovateľný slovenský folklórny pozdrav.


Srbsko - Belehrad 2006

V dňoch 30. 9. - 6. 10. 2006 sa DFS Vienok zúčastnil 31. ročníka medzinárodného festivalu "Radosť Európy 2006" v Belehrade. Popri nás boli na festivale boli aj kolektívy detí z Rumunska, Bulharska, Poľska, Grécka, Česka, Švédska, Talianska, Cypru, Slovinska, Macedónska, Maďarska, Ukrajiny, Litvy, Bieloruska a Srbska. Každému účastníkovi bola pridelená srbská škola, ktorá sa o jednotlivé zúčastnené kolektívy starala. Dvadsaťsedem vienkarov, ubytovaných u detí našej srbskej školy Rade Drainac z mestskej z časti Borča prežilo nádherný týždeň s novými srbskými kamarátmi.
Vedenie súboru spolu so šoférom Jarkom a externým muzikantom Pištom bolo ubytované v hoteli Excelsior v centre Belehradu.
Vienok absolvoval sprievod starým mestom, vystúpenie pre svoju školu a pridruženú škôlku, ako aj ďalšie predstavenia. Na záver celého festivalu sa konal veľký galaprogram v Sava Centar, na ktorom účinkovali všetky kolektívy.
Celý týždeň sa o nás starali Ivona Dimitrijevič (delegátka), ktorá mimochodom veľmi dobre hovorila po slovensky a Jelena a Alexandra (učiteľky našej školy). Pán šofér Jarko si však najviac pochvaľoval Spomenku, ktorá sa starala o parkovanie autobusu v centre Belehradu, čo bolo vždy komplikované, ako v každom veľkom meste.
Vďaka výbornej spolupráci s organizátormi a starostlivosti zo strany Srbska sme prežili týždeň plný radosti, zábavy a získali sme plno nových zážitkov a skúseností. Na heslá, ktoré skandovali naše srbské deti nebude možné zabudnúť, tak ako ani na úprimný plač pri rozlúčke.
Ešte teraz nám v ušiach znie "Slovačka je srdce Serbije - Slovensko je srdce Srbska".


Portugalsko 2006

V lete roku 2006 sa po rôznych peripetiách opäť podarilo nášmu DFS Vienok vycestovať na zahraničný zájazd, tentokrát až na absolútny juh Európy do portugalského Fara na Medzinárodný folklórny festival "Folkfaro 2006". A Vienok sa zase raz vďaka svojim šikovným deťom na medzinárodnej scéne rozhodne nestratil.
Ako jediný detský súbor, za účasti ďalších súborov zo Srbska, Gruzínska, Rumunska, Francúzska, Argentíny, Paraguaja a domáceho Portugalska, DFS Vienok prezentoval skoro už tradične slovenský folklór v tom najlepšom možnom svetle. Svedčí o tom uznanie organizátorov na čele s hlavným šéfom festivalu, ale taktiež od ostatných účastníkov festivalu, z ktorých nikoho nenechal náš folklór v podaní vienkarov počas vystúpení chladným.
A keď DFS Vienok zanechal pod horúcim portugalským slnkom na brehoch Atlantiku ten najlepší dojem, presunul sa ešte na pár dní do talianskeho Lignana, mestečka neďaleko Bibione, kde deti absolvovali krátke sústredenie spojené aj s dvoma vystúpeniami, po ktorých bolo hneď jasné, že všetci domáci, ale určite aj turisti sa už nevedia dočkať času, keď sa Vienok do Lignana opäť vráti.


Bulharsko 2005

V roku 2005 DFS Vienok opäť po necelých štyroch rokoch vycestoval aj do zahraničia. V termíne od 6. do 18. júla sa zúčastnil na Medzinárodnom detskom folklórnom festivale v bulharskej Ravde, len niekoľko kilometrov od známeho Nessebaru.
Deti mali možnosť prezentovať slovenský folklór na rôznych scénach za účasti rovesníkov z Českej republiky, Srbska a Čiernej Hory a taktiež domáceho Bulharska. A kedže zožali veľké úspechy u množstva divákov, ale aj domácich organizátorov, tak sa slovenský folklór na medzinárodnej scéne určite nestratil.


Nemecko 2001


Maroko 1999 


Turecko 1998 


Chorvátsko 1997

   


Fínsko 1996